top of page

30 Kasım Bilim İnsanlarını Anma ve Anlama

bilimsehitleri.png

30 Kasım 2007’de, Isparta’daki bir konferansa katılmak için çıktıkları yolda gerçekleşen uçak kazasında aramızdan ayrılan bilim insanlarımızı anmak ve anlamak için her sene bir araya geliyoruz.

 

En son 6.sını gerçekleştirdiğimiz "30 Kasım Bilim İnsanlarını Anma ve Anlama" gününde her sene farklı konuları ele alarak bilim insanlarımızın ailelerini, çalışma arkadaşlarını ve farklı bilim zümrelerini İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ağırlıyoruz.

2022 - BİLGİ BİLSEV, BİLSEV Derneği, YULA Stüdyo
Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstinye Üniversitesi
Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi

30_KASIM.png

BİLGİ BİLSEV olarak 6.sına ev sahipliği yaptığımız 30 Kasım Bilim İnsanlarını Anma ve Anlama etkinliği İstanbul Bilgi Üniversite'nde hibrit olarak gerçekleşti. Etkinliğimize 30 Kasım günü hayatını kaybeden bilim insanlarının aile ve çalışma arkadaşlarının yanı sıra Türkiye'nin hatta dünyanın dört bir yanından katılımcılar katıldı.

 

Etkinlik, TRT'nin önceden hazırlamış olduğu belgeselin yayınlanması ile başladı. Ardından Prof. Dr. Metin Arık, Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Dr. Nazlı Bülay Doğan, Dr. Nevzat Doğan ve Prof. Dr. Serkant Ali Çetin gibi hayatını kaybeden bilim insanlarının çok yakınında olmuş değerli katılımcılarımız duygu ve düşüncelerini paylaştılar.  

Toplantının sonunda BİLSEV Derneği ve YULA Stüdyo tarafından "30 Kasım Ya Anlasaydık Belgesel Serisi 1. Bölüm: Yüksek Enerji Fiziği"nin ilk gösterimi yapıldı.

2021 - BİLGİ BİLSEV, BİLSEV Derneği,
Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstinye Üniversitesi
Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi

30_Kasım_2021.png

BİLGİ BİLSEV olarak 5.sine ev sahipliği yaptığımız 30 Kasım Bilim İnsanlarını Anma ve Anlama etkinliği pandemi koşullarından dolayı ZOOM üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşti. Etkinliğimize 30 Kasım günü hayatını kaybeden bilim insanlarının aile ve çalışma arkadaşlarının yanı sıra Türkiye'nin hatta dünyanın dört bir yanından katılımcılar katıldı.

 

Etkinlik, TRT'nin önceden hazırlamış olduğu belgeselin yayınlanması ile başladı. Ardından Prof. Dr. Metin Arık, Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Dr. Nazlı Bülay Doğan ve Prof. Dr. Serkant Ali Çetin gibi hayatını kaybeden bilim insanlarının çok yakınında olmuş değerli katılımcılarımız duygu ve düşüncelerini paylaştılar.  

Toplantının sonunda BİLSEV Derneği tarafından "30 Kasım Bilim İnsanlarını Anma ve Anlama Günü Olsun" Kampanyası'nın saha çalışmaları yayınlandı.

2020 - BİLGİ BİLSEV, BİLSEV Derneği,
Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi, 
Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi

Ekran%20Al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1_edited.j

BİLGİ BİLSEV olarak 4.süne ev sahipliği yaptığımız 30 Kasım Bilim İnsanlarını Anma ve Anlama etkinliği pandemi koşullarından dolayı ZOOM üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşti. Etkinliğimize 30 Kasım günü hayatını kaybeden bilim insanlarının aile ve çalışma arkadaşlarının yanı sıra Türkiye'nin hatta dünyanın dört bir yanından katılımcılar katıldı.

 

Etkinlik, TRT'nin önceden hazırlamış olduğu belgeselin yayınlanması ile başladı. Ardından Prof. Dr. Metin Arık, Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Dr. Nazlı Bülay Doğan ve Prof. Dr. Serkant Ali Çetin gibi hayatını kaybeden bilim insanlarının çok yakınında olmuş değerli katılımcılarımız duygu ve düşüncelerini paylaştılar.  

Toplantının sonunda BİLSEV Derneği tarafından "30 Kasım Bilim İnsanlarını Anma ve Anlama Günü Olsun" Kampanyası'na davet vidyosu yayınlandı.

Kampanya hakkında daha detaylı bilgi ve kampanyaya katılmak için

2019 - BİLGİ BİLSEV, BİLSEV Derneği,
Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi, KahveLab

78708817_581797552571138_613492943447549

BİLGİ BİLSEV olarak 3.süne ev sahipliği yaptığımız anma etkinliğinde bu yıl, Bilim Sanat Ekini ve Eğitimi Derneği, Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Kandilli Algıç Hızlandırıcı ve Enstrümantasyon Laboratuvarı da bizimle birlikte düzenleyiciler arasında yer aldı.

Bilim Şehitleri’mizin aileleri ve çalışma arkadaşlarının da katıldığı bu etkinlikte, kazadan önceki yapılan çalışmalardan başlayarak şimdi ve gelecekle ilgili bir panel düzenlendi.

2018 - BİLGİ'li Genç Bilim Elçileri Kulübü

2018 senesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde BİLGEK olarak düzenlediğimiz 30 Kasım Bilim Şehitlerini Anma Etkinliği’ni üniversitemizin BİLGİ IEOR, Bilgi Energy Crew, Bilgi Robotics, Bilgi IEEE ve BilimSantrali kulüpleriyle birlikte tam 6 üniversite kulübü olarak gerçekleştirdik.

30 Kasım Isparta Uçak Kazası’nda kaybettiğimiz 6 Bilim Şehidimizi anmak için katılımcıları 30 Kasım 2018’de İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralİstanbul Kampüsü’nde ağırladık.

IMG_7953.JPG

2017 - BİLGİ'li Genç Bilim Elçileri Kulübü 

24177780_355851258210888_174115305287162

57 kişinin hayatını kaybettiği 30 Kasım Isparta uçak kazasında kaybettiğimiz 6 Bilim Şehidimizi anmak için kulübümüz tarafından düzenlenen anma törenini İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralİstanbul Kampüsü'nde gerçekleştirdik. 

 

Prof. Dr. Metin Arık, Prof. Dr. Serkant Ali Çetin ve Boğaziçi Engin Arik Laboratuvarı'ndan değerli katılımcılarla birlikte BİLGEK olarak hazırladığımız 30 Kasım Bilim Şehitleri Anma Etkinliği'nde şehitlerimizi andık. 

bottom of page